1.Beyaz şeker

Günlük alınması gereken şeker miktarının fazlası tip 2 diyabet hastalığının ve obezitenin en büyük işaretçisi.

2.Cips

Fizyoloji ve Davranış alanındaki bir araştırmaya göre, iştah artışı ile bilinen gıdaların lezzetini arttıran bir katkı maddesi olan monosodyum glutamat (MSG) çoğu cipste bulunuyor. Bununla birlikte lezzet alışkanlığı yaparak ondan kurtulamamanıza neden oluyor.

3. Kahve kreması

İçinde bulundurduğu trans yağlar, şeker ve renklendiricilerle sağlığa zararlı ürünlerin başında geliyor. Bu tip paket kremalar yerine doğal inek sütü kullanabilirsiniz.

4. Tatlandırıcılar

Tatlandırıcılar sıfır kaloriye sahip olabilir ancak bu sağlığınız açısından hiçbir sorun teşkil etmediği anlamına gelmez. Araştırmacılar, sukraloz gibi besleyici olmayan, yapay tatlandırıcıların aslında kilo yönetimini desteklemediklerini ve düzenli olarak tüketildiğinde kilo alımı ve kardiyometabolik risk ile ilişkili olabileceğini keşfettiler.

5. Buğday ekmeği

Beyaz ekmek yapımdan kullanılan azodikarbonamid gibi maddeler sağlığımızı tehdit ediyor. Zaten beyaz un en sağlıksız besinlerden biri ama tahıllı ekmeklere de beyaz ekmek kadar güzel bir tad verebilmek için daha fazla şeker ekleniyor. Bu yüzden çok daha zararlı hale gelebiliyor.

6. İşlenmiş et

İnce dilimlenmiş bu et parçalarından sadece 2 tanesi 680 miligramdan daha fazla sodyum içerebilir. Yüksek sodyum tüketimi, yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve kalp rahatsızlığı riskini artırabilir.

7. Kızarmış ürünler

Yüksek yağ ve kalorili içeriğinin yanı sıra, hayvanlardan üretilen besinlerin yüksek sıcaklıklarda pişirildiğinde ortaya çıkan bazı bileşenleri içerdiğinden, fazla tüketilmesinin büyük sağlık sorunlarına yol açabildiği söyleniyor.

8. Sporcu içecekleri

Sporcu içecekleri, sodyum ve potasyum gibi antreman sonrası vücuda gerekli olan elektrolitleri önemli ölçüde sağlar, ancak aynı zamanda vücuda kalori ve şekerden de fazla miktarda yükleme yapar. Çocukluk Çağı Hastalıkları Arşivi ve Uluslararası Kanser Dergisi’nde yayınlanan bulgulara göre içerdiği suni boyalarla da çocuklarda kanser riskini artırabiliyor. Zorlu egzersiz sonrası kaybedilen elektrolitler ve suyu yenilemek için daha iyi ve daha güvenli bir yol olan hindistan cevizi suyunu deneyebilirsiniz.

9. Dondurulmuş ürünler

Sebzeleri serbestçe dondurmak aslında uzun süre dayanıklı kalmaları için yeterlidir. Fakat çoğu dondurulmuş ürünün içinde daha uzun süre dayanabilmeleri için çeşitli koruyucular bulunuyor.

10. Plastik şişe içerisindeki su

Neredeyse tüm plastik gıda paketlerinde bulunan BPA (Bisfenol-A) kimyasalı, kanser oranlarının artışı, spermin azalması, obezite, kadınlarda erkenden ergenlik gibi hormonal değişikliklere sebep olabilir.

 11. Meyveli Yoğurt

Piyasadaki çoğu meyve  aromalı yoğurt, değerli küçük gerçek meyveleri içerir. Bunlar genellikle meyve suyu konsantresinden gelirler. Ayrıca meyveli yoğurtların içinde bulunan karragenan, gastrointestinal sorunlara neden olabilir.

 

 

 

Tags : beauty