pilates

Her Gün Yapmanız Gereken 3 Esneme Hareketi

Esneme hareketi gün içerisinde yeterince su içmek gibi bir şeydir:  Yapmanız gerektiğini biliyorsunuzdur, ama büyük ihtimalle yeterince yapmıyorsunuzdur. Bu yüzden işinizi kolaylaştırmak ve en önemli esneme hareketlerinin hangileri olduğunu ve size neden bu kadar yararlı olduğunu anlamak amacıyla New York’lu ortopedik terapist ve aynı zamanda esneme hareketleri uzmanı Beret Kirkeby’nin görüşlerini aldık.

1. Kambur Esnetme

Sorun:  Bu yüzyılda yaşayan biri olarak muhtemelen zamanınızın çoğunu gün boyu bilgisayar karşısında kambur bir vaziyette geçiriyorsunuzdur. Bu oturma pozisyonu boyun ve göğüs önündeki kasları kısaltır ve sırtınızı ekstra yuvarlak hale getirir.  (Bütün gün oturmanın size başka şekillerde çok zararlı olduğunu saymıyoruz bile.)

Çözüm:  Ellerinizi sırtınızın arkasında kenetleyin.  Kollarınızı yavaşça arkanızdan artık daha fazla kaldıramayacağınız noktaya kadar kaldırın.  Göğsünüzde hafif bir çekme hissedeceksiniz.  Bir dakika soluklanın, başınızı hafifçe geriye doğru düşürün ve sonra hareketi yeniden üç kez tekrarlayın.

2. Omurga Esnetme

Sorun:  Sabahları nasıl harika hissettiğinizi, fakat gün geçtikçe yorulmaya başladığınızı bilirsiniz. Bunun sebebi bunun gerçekten de doğru olmasıdır. Gün boyunca omurganızdaki diskler arasındaki doku sıkışır ve günün sonunda kendinizi gerçekten bir miktar kısalmış ve daha az fonksiyonel hissedersiniz.

Çözüm:  Ayaklarınız doğrudan kalçalarınızın altında olacak şekilde ayağa kalkın ve güvenliğiniz için dizlerinizi bir miktar kırarak vücudunuzun üst kısmını bacaklarınıza doğru aşağı şekilde katlayın. Bacaklarınızı yavaşça düz hale getirip kollarınızı yere doğru sarkıtın. Kollarınızı ve başınızı 30 saniye ile bir dakika arası sallayın ve sonra her seferinde bir omur olmak üzere omurganızı yavaşça yukarı doğru yuvarlayın. Bir kere tekrar edin.

3. Öne Doğru Esneme

Sorun:  Günün çoğunu bilgisayar önünde eğilerek geçirdiğiniz gibi bu zamanı masa başında oturarak da geçirmektesiniz.  Bu durum bacağınızı yukarıya kaldırmanıza yarayan omurganızın ön tarafında, karnınızın derinliğinde yer alan bir kas olan psoas kasınıza büyük zarar verebilir. Bütün gün boyunca oturmak işlev görmeyen psoas kasınızı fiilen kısaltır.

Çözüm:  Bacaklarınızı iki yana açarak kalçalarınızın üzerinden öne doğru uzanın.Başınızı ve kollarınızı ağır bırakın. 4-5 dakika arası hareketsiz kalın. Dizlerinizde problem varsa bağdaş kurarak yapabilirsiniz. Öne çok katlanamıyorsanız poponuzun altına bir battaniye katlayıp koyabilirisniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir