Hepimiz her gün farkında olmadan sağlığımıza zarar veren şeyler yapıyoruz. Sağlığımızı ve kilomuzu kontrol edebilmek için dikkat etmemiz gerekenleri pek de umursamıyoruz. Sağlıksız alışkanlıktan bazılarını derledik. Hepsinden vazgeçebilmeniz dileğiyle..

Yeteri kadar uyumamak

Araştırmalara göre çoğumuz yeteri kadar uyumuyoruz. Zamanla bu, kilo alma, anksiyete, depresyon ve insülin direncine yol açabilir. Bu da diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastalığını tetikleyebilir. Gece iyi bir uyku, yağ yakıcı hormonların üretimini sağlar, bu nedenle her gün yedi veya sekiz saatlik uyku uyumak çok önemli

Dengeli beslenmemek

Bazen diyet yaparken karbonhidratı kesiyor ya da yalnızca proteinle besleniyoruz. Genellikle tüm besin gruplarını kesen diyetler, sağlıklı, ömür boyu izleyeceğimiz bir beslenme planı değil. Bu planları takip eden kişiler potansiyel olarak tehlikeli beslenme yetersizliklerine yatkın olabilir.

Yeterli protein tüketmemek

Yeterli proteinin tüketilmesi iki nedenden ötürü önemlidir: Protein doyurucudur; bu da sizi aşırı yemekten kurtarır; ve kasları korur. Yeterli miktarda yoğurt, et veya diğer protein kaynağı ürünleri tüketmeyi ihmal etmeyin.

Yemeklerinizin sağlıklı olması kontrollü yemek zorunda olmadığınız anlamına gelmez. Unutmayın, sağlıklı yiyeceklerde bile kalori var! Tabağınızın yarısı sebzelerle doldurulmalı, kalan yarısında ise ana yemeğiniz bulunmalıdır.

Sağlıksız yağları tüketmek

Trans yağları yemenin kalp rahatsızlığı, kilo verme ve inme riskini artırabileceğini biliyoruz, bu yüzden sağlıksız yağlardan uzak durmak en iyisi. Ancak  tüm yağlar “yememeniz gerekenler” listesinde bulunmuyor. Keten tohumu, fındık yağı gibi yağlar sağlığını olumlu yönde etkileyebilir. Fakat bu yağların da tüketim limitleri sınırlıdır.

Hızlı yemek yemek

Anlıyoruz, hepimiz meşgulüz ve bir şeylere yetiştirmek için sıklıkla hızlı bir şekilde yemek yiyoruz. Bu şekilde yiyerek midemize doygunluk hissetmesi için zaman vermiyoruz. Öncelikle tabağınızdaki yemeği ikiye ayırın ve öncelikle yarısını yiyip yarım saatlik mola verin. Diğer yarısını yemeye ihtiyacınız kalmayabilir.

 İş stresine son vermemek

İş sırasında yanınızda bulundurduğunuz abur cubur kutusundan bir şekilde kaçınmış olabilirsiniz. Fakat stresinizi kontrol altına alamazsanız kronik olarak yükselmiş kortizol düzeylerine, uyku ve bağışıklık problemlerine, kan şekeri anormalliklerine ve kilo vermeye-almaya sebebiyet verebilirsiniz. Doktorunuzdan birkaç taktik alarak sizin için neyin iyi olduğuna karar verip harekete geçebilirsiniz. Arkadaşlarınızla vakit geçirmek, yoga veya spor yapmak gibi…

Uzun süre oturmak

Uzun süre boyunca oturursanız, egzersiz yapmazsanız ve çok televizyon izlerseniz de sağlıksız bir bünyeyle karşı karşıya kalacağınız aşikar. Amerikan Nefroloji Derneği Klinik Dergisi’nde yapılan yeni bir çalışma, her saatte bir, 2 dakikalık yürüyüşün çok fazla oturmanın etkilerini telafi edebildiğini bulguladı.

Uyuduğun odada elektronik eşya bulundurmak

Zero Belly Det’de yapılan araştırmalar, yatak odasında bulundurduğumuz elektronik eşyaların hepsinin sağlığımızı tehdit ettiğini gösteriyor. Pediatrik Obezite dergisinde yapılan bir araştırmada, gece boyunca bir televizyon veya bilgisayarın ışığına maruz kalan çocukların, yeterince dinlenmedikleri ve kötü yaşam tarzı alışkanlıklarına sahip olabildikleri tespit edildi. Ayrıca araştırmacılar, bir elektronik cihaza erişimi olabilen öğrencilerin kilolu olma ihtimalinin, yatak odasında cihaz bulunmayan çocuklara göre 1.47 kat daha yüksek olduğu sonucuna ulaştılar.