1. Derin nefes alıp vermek stres ve kaygıları düzenler

Nefes almak istemsizce yaptığımız bir eylemdir. Hücresel seviyede enerji elde etmek ve yaratmak için oksijen teneffüs ederiz. Ardından karbon dioksit yayarız. Neredeyse büyülü olan bu süreç, yavaş, ritmik ve derinden yürütüldüğünde bize dikkat çekici bir şekilde faydalar sağlar.

derin nefes alma, parasempatik sinir sistemini düzenleyerek bir gevşeme durumu yaratır. Bu, kalbin yanı sıra zihni de sakinleştirir. Vücudumuza daha yavaş, düzenli ve eşit oksijen vererek, kaslarımız da sıkışmayı bırakır. Tüm vücudumuz ve zihnimiz sakin bir hal alır.

2. Toksinleri ortadan kaldırır

Bu ilginç bir gerçektir: Vücudumuz, nefes alırken birçok toksini serbest bırakacak şekilde tasarlanmıştır. Karbondioksit, vücudumuzun metabolik süreçlerinden kaynaklanan doğal zehirli bir atıktır ve bu nedenle düzenli olarak dışarı atılmalıdır.Bununla birlikte, akciğerlerimiz hızlı nefes alıp vermeye alışkınsa, bu atıklardan verimli şekilde kurtulamayız.Bu nedenle, bunun farkında olmak bizim için çok elverişli olacaktır. Günde en az 10 dakika, en az 2 ya da 3 kez derin nefes alıp vermek gerekir.

3. Derin nefes alıp vermek ağrı hissini azaltır

Neredeyse her zaman bilinçsizce yaptığımız bir şey de ağrı hissettiğimizde nefesimizi tutmamızdır. Bu, bir şeye çarptığımızda ya da yaralandığımızda beynin doğal mekanızmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bununla birlikte, artrit, lupus ya da fibromiyaljiden dolayı kronik ve düzenli ağrı yaşıyorsanız, nefesinizi tutmak yerine derin nefes almanız daha iyi olur. Doğal analjeziklerin vücutta yarattığı endorfinleri bu şekilde serbest bırakırsınız.

4. Duruşunuzu düzeltmenize yardımcı olur

Bugünden itibaren yapabileceğiniz, derin nefes alıp vermek kadar kolay bir şey, vücudunuzun duruşunu ve her şeyden önce boyun eksenini düzeltmenizi sağlayacaktır. Akciğerlerinizi hava ile doldurarak, omurgayı daha uyumlu, dengeli ve doğru bir duruşa sokmaya teşvik edersiniz.

Deneyin!

5. Derin solunum lenfatik sistemi uyarır

Lenfatik sistem, vücudun bağışıklık sisteminin vazgeçilmez bir parçasıdır ve lenf damarları, dokuları, organları ve lenf düğümleri ile birlikte birçok fonksiyonu yerine getiren karmaşık bir ağdan oluşur.Lenf sıvısının gerçekleştirdiği bu işlevlerden biri, vücudumuzdaki ölü hücreler ve diğer atık kalıntılarını ortadan kaldırmaktır.

Dern nefes alıp vermek vücudumuzun daha verimli çalışabilmesi için kan plazmasının düzgün akışına izin verir ve bunu başarmamıza yardımcı olur.

6. Kalbimize bakım yapar

İlginç olan bir şey de, pilates egzersizlerininin  enerji için yağları kullanmasıdır. Egzersizleri  derin nefes alıp vererek yaparsanız, muhteşem bir kardiyo rutini yapacaksınız demektir. Bu kardiyovasküler sağlığınızı güçlendirecek ve yağ hücrelerini yakmanıza yardımcı olacaktır.

7. Derin nefes alıp vermek sindirim sistemini geliştirir

sindirim sağlığı

Derin nefes almak sindiriminizi bile geliştirir. Çok basittir. Vücudunuza daha fazla oksijen vererek bunu eşit oranda sindirim organlarına da aktarırsınız. Bu, onların daha verimli çalışmasını sağlar. Buna ek olarak,  kan akışını artırmaya ve bağırsak hareketini uyarmaya yardımcı olur. Ayrıca bu şekilde nefes almak sinirsel sistemi de düzenler. Bu daha sakin hissetmenize ve sindirimin de daha sakin ve verimli şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur. Besin maddelerini daha iyi emersiniz!

Bu basit derin nefes alıp verme faaliyetinin inanılmaz faydaları sizi ikna etti mi? Bugün uygulamaya başlayın ve her geçen gün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz!

Tags : featured