Gün içerisinde daha fazla iş yapmak istediğiniz ama öğleden sonra enerjinizin tamamen bittiği günler oluyor mu? Neredeyse herkesin başına gelen bu durum hiç de hoş değil ama artık suçluyu biliyoruz.

Her ne kadar vücut ağırlığınızın sadece %2’si olsa da beyniniz, enerji tüketiminizin %20’sini yapıyor. Bu da düşünce organınızın sürekli olarak yakıta ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

Su içmenin ve uyku düzeninin yanında, yedikleriniz hem odaklanma hem de motivasyon seviyelerinizi oldukça etkilemekte. Vitamin, mineral, atioksidan ve lifler ile dolu bir beslenme beyninizi canlandıracak ve ona enerji verecektir. Böylelikle size günlük hedeflerinizi tutturabilir, verimli bir yaratıcı bir gün yaşayabilirsiniz.

Eğer size sürekli enerji verecek, odağınızı açacak ve düşüncenizi tazeleyecek yiyecekler arıyorsanız bu 10 yiyeceği beslenmenize eklemeyi unutmayın.

1. Esmer (Kepekli) Pirinç

Eğer çok yoğun bir gün yaşayacağınızı düşünüyorsanız esmer pirinç özellikle iyi bir seçenek. Zira bu yiyecek içerisinde magnezyum, selenyum ve mangenez içermekte. Bu içeriklerin hepsi sinir taşıyıcılarının daha iyi çalışmasına, enerji metabolizmasını dengelemeye ve beyin zarındaki kan dolaşımını dengelemeye yarıyor.

2-Muz

Muzu sade bir şekilde yemek, ya da onu bir smoothieye eklemek size günün gerikalanı için enerji verecektir. B vitamini, mineraller ve antioksidanlar ile dolu bu meyve aynı zamanda stresi azaltıyor. Yapılan araştırmalar düzenli şekilde muz yiyenlerin daha düşük stres seviyelerine ve yüksek moral seviyelerine sahip olduğunu gösteriyor.

 

3- Yulaf

Tüketebileceğiniz en iyi karbonhidratlardan biri olan yulaf, yavaş tüketilen bir özelliğe sahip olduğu için kan çekeri düzeyinizi dengeler. Bu yüzden gün boyu verimli olmak için beslenmenize ekleyebileceğiniz en iyi yiyeceklerden biridir. Yulaf aynı zamanda sağlıklı bir sinir sistemi için gerekli B vitamini, magnezyum, potasyum ve liflere sahiptir.

4-Avokado 

Kalbe yararlı iyi yağlarla dolu olan avokado, kortizol seviyelerinizi düşürerek ve Omega-3 seviyenizi artırarak moralinizi daha iyi seviyelere yükseltiyor. Bu da uzun dönemde sizin verimliliğinizi artırmaya yarayacaktır. Omega-3’ün sizi aynı zamanda Alzheimer hastalığına karşı koruduğunu gösteren bir çok araştırma var. O yüzdeden daha sağlıklı ve aktif bir beyin için az da olsa beslenmenize avokadoyu eklemeyi unutmayın.

5-Sert Kabuklu Yemişler

Sade, kavrulmamış badem, ceviz, antep fıstığı ve kaşu gibi yemişler yaratıcılık için enerji aradığınızda başvurabileceğiniz yiyeceklerden bir kaçı. Mono doymamış yağ ve amona asit içeren bu yiyecekler sinir taşıyıcılar için oldukça önemli. Bu yemişler aynı zamanda içerdiği magnezyum ve B vitaminleri ile yorgunluk duygusunu dağıtır ve odaklanmanızı sağlar.

6- Üzümsü meyveler

Asma üzüm de dahil olmak üzere, dut, çilek, böğürtlen ve yaban mersini gibi harika meyveleri içinde barındıran bu aile, vitamin ve mineraller açısında oldukça zengin. Düzenli olarak bu meyveleri tüketenlerin beyinsel aktivitelerindeki negatif etkilerin azaldığı, Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azalttığı belirtiliyor. Şimdi yiyeceğiniz bir avuç meyvenin size gelecekte onlarca yararı olacak.

7- Patlıcan

Tadı harika olmanın ötesinde patlıcan özellikle beyin zarı için bir süper gıda. Nasunin adlı bir madde içeren patlıcanlar, beyin hücrelerini zarara karşı koruyan bir antioksidan içermekte. BU bizi daha sağlıklı ve odaklı düşünmemizi sağlıyor. Aynı zamanda bakır, manganez, potasyum, folik asit, lif ve B vitamini içeren patlıcana hemen burun kıvırmayın.

8- Koyu Yapraklı Yeşillikler

Her gün koyu yapraklı yeşillikleri tüketmek, beyin bulanıklığına ve odaklanma sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. B vitamini ve folik asit içeren bu yeşillikler beyin kimyasını dengeler, özel bitkisel kimyasallar ile de oksidasyonun önüne geçip beyin hücrelerinin yaşlanmasını engeller.

9- Siyah Çikolata

Listede en sevindiğimiz yiyeceklerden biri bu olsa gerek, ama en başından uyaralım bu çikolataların organik olması ve %70 veya daha fazla oranda kakao içermesi öneriliyor. Bu şekilde siyah çikolata içerisinde en fazla magnezyum barındıran yiyeceklerden biri oluyor.

Kakao aynı zamanda içerdiği antioksidanlar ile beyinsel fonksiyonları dengeliyor ve flavonoidler ile insulin direncini etkileyip daha tok tutuyor.