Motivasyon

Müzik dinlemenin insan sağlığına fiziksel ve ruhsal 9 yararı

Müzik ruhun gıdası diye boşuna söylemiyorlar. Bilim insanlarının yıllardır sürdürdüğü araştırmalar müzik dinlemenin insan sağlığına hem fiziksel hem de ruhsal olarak katkı sağladığını ortaya koyuyor. Sırt ağrısından uyku kalitesine, beslenme bozukluklarından kaygı ve stres sıkıntılarına kadar birçok rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olan müziğin bilimsel olarak ispatlanmış yararlarını listeledik.

1 – Müzik sözel zekayı artırır
York Üniversitesi’nde 4-6 yaş arası çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmada1 yalnızca bir aylık müzik dersi sonucunda bile çocukların sözel zekasının kayda değer ölçüde arttığı görüldü. Çalışmayı yürütenler bu artışın müziğin ‘transfer etkisi’nden2 kaynaklandığını, müzik dersi alan çocukların kelimeleri anlama ve anlamlarını açıklama becerilerinin geliştiğini savunuyor. Ayrıca müzik eğitimi alan yetişkin kadın ve çocukların sözlü hafıza testlerinde daha başarılı olduğu görülmüş.3

2 – Müzik dinlemek ağrıları dindirir
Drexel Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada müzik terapisinin ve müzik dinlemenin kanser hastalarının ağrılarına iyi geldiği kaydedilmiş.4 Bir başka araştırmada ise yaşlı bakım merkezindeki hastaların ve yoğun bakımda tedavi görenlerin müzik dinlediklerinde ağrılarının hafiflediği görülmüş. Dinlenen parçaların klasik müzik, meditatif müzikler ya da hastanın şahsen seçtiği şarkılar olması gerekiyor.

3 – Müzik dinlerken daha az yemek yersiniz

Georgia Tech Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışmada loş ışık ve müzik eşliğinde yemek yiyen insanların yemekten daha fazla keyif almasına rağmen daha az yedikleri ve daha az kalori aldıkları ortaya çıkmış.6 Kilo vermek gibi bir amacınız varsa yemek ritüelinize huzur veren parçalar ve mum ışığı eklemeyi düşünebilirsiniz.

4 – Müzik dinlemek uyku kalitesini artırır
Çağımızın hastalığı uykusuzluk, giderek daha fazla insanda görülmeye başladı. Sakin müziklerin insanı rahatlattığına hepimiz şahit oluyoruz. Yapılan bir araştırma yatmadan 45 dakika önce klasik müzik dinleyen öğrencilerin sesli kitap dinleyenlerden ya da hiçbir şey dinlemeyenlerden daha kaliteli bir uyku deneyimi yaşadığını ortaya koyuyor.

5 – Müzik dinlemek stres seviyenizi düşürür

Müzik dinlediğiniz sırada vücuttaki stres hormonu olan kortizol seviyesinde düşüş meydana gelir.8 Tüm hastalıkların yüzde 60’ı stres kaynaklı olduğundan bu bulgu hayli önemli. Yapılan bir başka araştırma müzik dinlerken bir enstrüman çalmanın, tempo tutmanın ya da şarkı söylemenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya koyuyor.9 Yoğun ve stresli günlerde radyoyu ya da sevdiğiniz müzik listelerini açarak stres seviyenizi düşürün.

6 – Müzik dinlerken daha güvenli araba kullanırsınız
Danimarka’da yapılan bir araştırmada müzik dinleyen araç sahiplerinin daha güvenli araç kullandıkları ve kendilerini daha iyi hissettikleri ortaya çıkmış. Bir dahaki sefer trafikte kaldığınızda radyonuzu açmayı ihmal etmeyin.

7 – Müzik, egzersiz yaparken performansınızı artırır
2015 yılında yapılan bir araştırmada, 800 metrelik koşu yapan bireylerin performansları karşılaştırılmış ve hem yavaş hem de hızlı, motive edici müzikler dinleyen bireylerin koşuyu müzik dinlemeyenlerden daha çabuk bitirdikleri kaydedilmiş.11 Egzersiz yaparken motivasyonunuzu artıran bir liste dinlemeye özen gösterin.

8 – Müzik dinlemek sizi mutlu eder

Yapılan araştırmalar, beynin müzik dinlerken daha fazla dopamin salgıladığını ortaya koyuyor. McGill Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırmada 8 müzikseverin sevdikleri şarkıları dinledikleri esnada beyin tomografileri çekilmiş ve yüksek düzeyde dopamin salgıladıkları, bu yüzden de biyolojik olarak mutluluk, heyecan ve haz gibi duygular yaşadıkları görülmüş.12 Siz de kendinizi daha iyi hissetmek istediğinizde sevdiğiniz bir albümü açarak modunuzu yükseltebilirsiniz.

9 – Klasik müzik dinlemek depresyona iyi gelir

Tüm dünyada 350 milyondan fazla insanın depresyondan müzdarip olduğu kaydedilmiş. Bu insanların yüzde 90’ından fazlası depresyonla eş zamanlı olarak uykusuzluk çekiyor.13 Yapılan geniş çaplı bir araştırma, yatmadan önce klasik müzik dinleyen deneklerin depresyon seviyelerinde kayda değer ölçüde düşüş olduğu sonucuna varmış.14 Almanya’da yapılan bir başka araştırmada da motivasyonel seslerin ve klasik müziğin depresyon semptomlarını azalttığı, tekno ve heavy metalin ise bu semptomları daha kötü hale getirdiği ortaya konulmuş. 15

Daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için siz de müziği yaşamınızın bir parçası haline getirmeye gayret edin. Her gün müzik dinleyin, düzenli olarak konserlere gidin, mümkünse bir enstrüman çalmaya başlayın ya da bir koroya yazılın. Belediyelerin ve kurumların ücretsiz kurslarına kaydolabilir, kendinize güveniyorsanız müzik yarışmalarına başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir